Home / Artykuł  / Sprawy, którym warto poświęcić czas

Sprawy, którym warto poświęcić czas

Pośród wszystkich zadań, jakie sobie postawimy na ścieżce kariery zawodowej, powinna znaleźć się jedna wspólna cecha, która łączy je ze sobą w jedną, spójną całość i nadaje im sens. Trzeba za każdym razem, z całą świadomością móc powiedzieć, że „było warto”. Czas, który możemy spożytkować jest bezcenny. Nie możemy go kupić ani sprzedać, dlatego niezwykle istotne jest to, żeby go dobrze wykorzystać. Spektakularne sukcesy, wielkie osiągnięcia, ogromne pieniądze – to z pewnością robi wrażenie, ale czy warto?

Są rzeczy, które opłaca się robić, ale nie warto. W wąskim spektrum to projekty nie dające nam satysfakcji, nie pozwalające na rozwój, prowadzące do frustracji i poczucia beznadziei. Sprawiają one, że jesteśmy zniechęceni do wykonywanej przez nas pracy, czujemy się do niej przymuszani. W szerszym znaczeniu to między innymi także biznesy oparte na zasadzie „po trupach do celu”, bazujące na ludzkiej krzywdzie, powodujące degradację środowiska.

Na przeciwległym biegunie znajdują się rzeczy, których nie opłaca się robić, ale warto. Powinniśmy zawsze dążyć do tych drugich, bo to one pozwalają nam na wykorzystanie naszych talentów, realizację pomysłów, tworzenie nowej, lepszej rzeczywistości. Dają nam poczucie spełnienia, motywują do dalszej pracy. Rzeczami, które zawsze warto robić są też działania na rzecz innych: wolontariat, akcje prospołeczne, angażowanie się w projekty mające na celu podniesienie jakości życia. To zawsze procentuje.

Dużo dla siebie i dużo dla innych. Staraj się, sięgaj po wiele, działaj jak najwięcej, jak najwięcej z siebie dawaj. Wtedy będzie zachowana równowaga.
~Bożena Biskupska

Tworząc projekt, pracując nad innowacyjnymi rozwiązaniami, trzeba zawsze mieć poczucie, że jesteśmy w stanie to zrobić. Nie chodzi tyle o gruntowne przygotowanie i doświadczenie, co o świadomość, że dobrze wykonam zadanie. Jednak determinacja oraz racjonalne oszacowanie swoich predyspozycji nie wystarcza, by doprowadzić sprawę do końca. Ważne jest poczucie, że to, co robimy, ma sens, wpłynie na rzeczywistość. Warto, realizować takie projekty, które są „po coś” – przysłużą się nie tylko mnie, ale szerszej społeczności. Świadomość, że nasza praca może przynieść widoczne efekty, poprawić jakość życia, daje motywację, satysfakcję, popycha do jeszcze większych starań.

Zacząłem się zastanawiać, czy istnieją takie wartości, dla których warto ryzykować swoją przyszłość, za które warto dać się wyrzucić ze studiów, czy pójść do więzienia. Czy są jakieś wartości większe niż osobista kariera? Uznałem, że są i to zmieniło całe moje życie.
~o. Maciej Zięba

Żyjemy w świecie wartości. Każdy z nas poprzez swoje doświadczenie, pochodzenie, wychowanie, nosi w sobie pewne zasady moralne, według których postępuje, planuje swoją przyszłość, wybiera ścieżkę rozwoju zawodowego. Warto mieć świadomość tego, które wartości są dla nas najważniejsze i pamiętać o nich. Dzięki temu możemy dokonywać słusznych wyborów, wybierać zadania, w których nasze wartości się wypełniają. Najprostszym sposobem zdefiniowania, co jest dla nas najistotniejsze, jest spisanie kilkudziesięciu wartości, które przyjdą nam do głowy, a następnie wykreślenie tych, które są dla nas najmniej istotne tak, by na naszej liście pozostało dziesięć pozycji. Zbiór tych dziesięciu wartości determinuje nasze działania. Warto postępować w zgodzie z nimi, by mieć pewność, że dokonujemy słusznych wyborów.

W życiu mniej ważne jest pytanie: Kim byłeś? Ważniejsze jest: Co zdołałeś zrobić? W końcu to się liczy, czy potrafimy wykorzystać swój potencjał, sensownie spożytkować dany nam czas.
~prof. Jerzy Hausner

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakiej sprawie chcemy się poświęcić, zawsze kierujmy się wyznawanymi przez nas wartościami, równocześnie mając na uwadze fakt, żeby zawsze robić te rzeczy, które robić warto – które mają głębszy sens i dają nam satysfakcję.

NO COMMENTS

POST A COMMENT